Committee Members


  INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE

 
 

Co-Chairs
Sang Bae Lee, KIST
Masatoshi Suzuki, KDDI Research

Secretaries
Kimio Oguchi, National Taiwan University of Science and Technology
Hiroshi Takahashi, Sophia University

Members
Sigeyuki Akiba, Tokyo Institute of Technology
Tomonori Aoyama, Keio University
Shigehisa Arai, Tokyo Institute of Technology
Ben Chen, Hengtong Rockley Technology
Yi-Xin Chen, Shanghai Jiao Tong University
Wood-Hi Cheng, National Chung Hsing University
Naoki Chinone, Aichi University of Technology
C. T. Chong, National University of Singapore
P. S. Chung, City University of Hong Kong
Yun C. Chung, KAIST
Benjamin J. Eggleton, The University of Sydney
Ajoy K. Ghatak, Indian Institute of Technology
John Harvey, University of Auckland
Kiichi Hamamoto, Kushu University
Kenichi Iga, Tokyo Institute of Technology
S. S. Jian, Northern Jiao Tong University
Akihiko Kasukawa, Furukawa Electric Co., Ltd.
Kazuro Kikuchi, National Institution for Academic Degrees and Quality Enhancement of Higher Education
Byoung Yoon Kim, KAIST
Kohroh Kobayashi, Tokyo Institute of Technology
Fumio Koyama, Tokyo Institute of Technology
Hideo Kuwahara, Fujitsu Limited
San-Liang Lee, National Taiwan University of Science and Technology
Xin Wan Li, Shanghai Jiao Tong University
Yong Feng Lu, University of Nebraska Lincoln
Tetsuya Miki, University of Electro-Communications
Romli Mohamad, Telekom Malaysia, Next Generation Access Lab
Michiharu Nakamura, Japan Science and Technology Agency
Yoshiaki Nakano, The University of Tokyo
Hiroshi Onaka, Fujitsu Limited
Somchai Ratanathammaphan, Chulalongkorn University
Masatoshi Saruwatari, The National Defense Academy
William Shieh, The University of Melbourne
Suryatin Setiawan, PT Telekom
Peter T. C. Shih, National Science Council
Perry Shum, Nanyang Technological University
Wanlop Surakamponthorn, King Mongkut`s Institute of Technology
Rodney S. Tucker, The University of Melbourne
Alex Ping K. Wai, Hong Kong Polytechnic University
Junichi Yoshida, Chitose Institute of Science and Technology
Yuzo Yoshikuni, Kitasato University


  ORGANIZING COMMITTEE

 
 

Honorary Chairman

Ching-Jong Liao, National Taiwan University of Science and Technology (Taiwan Tech)

General Chairs

Yuan-Kuang Tu, Chunghwa Telecom
San-Liang Lee, National Taiwan University of Science and Technology

Conference Advisor

Kimio Oguchi, National Taiwan University of Science and Technology

Program Chairs

Sheng-Lung Huang, National Taiwan University
Shien-Kuei Liaw, National Taiwan University of Science and Technology

Publication and Award Committee Chair

Pinghui Sophia Yeh, National Taiwan University of Science and Technology

Registration Chair

Hsi-Hsir Chou, National Taiwan University of Science and Technology

Exhibition Chair

Jiun-Yu Sung, National Taiwan University of Science and Technology

Treasury

HShih-Hsiang Hsu, National Taiwan University of Science and Technology

Local Arrangement Chair

Jin-Chang Lee, Chunghwa Telecom

Industrial

Jung-Chieh Su, National Taiwan University of Science and Technology

Conference Secretary

Kenny Chih-Hsiang Kang, Yen Tjing Ling Industrial Research Institute National Taiwan University

  TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

 
 

Program Chairs

Shien-Kuei Liaw, National Taiwan University of Science and Technology
Sheng-Lung Huang, National Taiwan University

Track (1) Core/access networks and switching systems

Track Chairs
Chi-Wai Chow, National Chiao Tung University
Hsi-Hsir Chou, National Taiwan University of Science and Technology

TPC Members
Chien Hung Yeh, Feng Chia University
Calvin CK Chan, The Chinese University of Hong Kong
Kwanil Lee, Korea Institute of Science and Technology
Noboru Yoshikane, KDDI Research Inc
Boon Ooi, King Abdullah University
Peng-Chun Peng, National Taipei University of Technology
Shoichiro Oda, Fujitsu
Chia-Chien Wei, National Sun Yat-sen University

Track (2) Transmission systems and subsystems

Track Chairs
Hai-Han Lu, National Taipei University of Technology
Yin-Chieh Lai, National Chiao Tung University

TPC Members
Christina Lim, The University of Melbourne
Chongjin Xie, Alibaba Group
Lian-Kuan Chen, The Chinese University of Hong-Kong
Changyuan Yu, The Hong Kong Polytechnic University
Tianwai Bo, KAIST
Emmanuel Le Teillandier de Gabory, NEC
Hiroyuki Toda, Doshisha University
Jian Chen, Nanjing University of Posts and Telecommunications
Lawrence R Chen, McGill University
Itsuro Morita, KDDI

Track (3) Optical Fibers, Cables, Devices and Modules

Track Chairs
Wen-Fung Liu, Feng Chia University
Nan-Kuang Chen, Liaocheng University

TPC Members
Wei Jin, Hong Kong Polytechnic University
Nai-Hsiang Sun, I-Shou University
Koji Igarashi, Osaka University
Yuta Wakayama, KDDI Research
Katsuhiro Takenaga, Fujikura
Masanori Takahashi, Furukawa Electric Group
Yinwen Lee, National Taipei University of Technology

Track (4) Optical active devices and modules

Track Chairs
Jian-Jang Huang, National Taiwan University
Yi-Jen Chiu, National Sun Yat-sen University

TPC Members
Tien-Chang Lu, National Chiao Tung University
Tien-Tsorng Shih, National Kaohsiung University of Science and Technology
Shu-Wei Chang, Research Center for Applied Sciences, Academia Sinica
Takeshi Fujisawa, Hokkaido University
Ching Eng Jason Png, IHPC, A*Star
Yung-Jr Hung, National Sun Yat-sen University
Zhiping Zhou, Peking University
Nobuhiko Nishiyama, TIT
Zhi-Chao Luo, South China Normal University

Track (5) Optical passive devices and modules

Track Chairs
Shih-Hsiang Hsu, National Taiwan University of Science and Technology
Shuo-Yen Tseng, National Cheng Kung University

TPC Members
Vien Van, University of Alberta
Lon A. Wang, National Taiwan University
Andrew Poon, The Hong Kong University of Science and Technology
Ching-Fuh Lin, National Taiwan University
Koichi Takiguchi, Ritsumeikan University
Nobuo Goto, Tokushima University
Hiroshi Aruga, Mitsubishi Electric
Hiroki Kishikawa, Tokushima University

Track (6) Integrated Photonics and Nanophotonics

Track Chairs
Ming-Chang Lee, National Tsing Hua University
Zingway Pei, National Chung Hsing University

TPC Members
Chen-Bin Huang, National Tsing Hua University
Min-Hsiung Shih, Academia Sinica
Cheng-Kuo Lee, National University of Singapore
Jong-In Shim, Hanyang University
Chao-Hsin Wu, National Taiwan University
Yuya Shoji, Tokyo Institute of Technology
Ngo Quang Minh, University of Science and Technology of Hanoi (USTH)
Yuichiro K. Kato, RIKEN

Track (7) Biomedical and Optical Sensing

Track Chairs
Yen-Hung Chen, National Central University
Fu-Jen Kao, National Yang-Ming University

TPC Members
Godard Antoine, ONERA - The French Aerospace Lab
Yosuke Mizuno, Tokyo Institute of Technology
Mang Ou-Yang, National Chiao Tung University
Peter Torok, Nanyang Technological University
Tzong-Yow Tsai, National Cheng Kung University
Cheng-Ling Lee, National United University
Hsiao-Wen Zan, National Chiao Tung University

Track (8) Machine Learning/ AI, Quantum Communication/ Computing, and others

Track Chairs
Fu-Liang Yang, Academia Sinica
Ray-Kuang Lee, National Tsing Hua University

TPC Members
Watson Kuo, National Chung Hsing University
Ching-Yi Lai, National Chiao-Tung University
Yeong-Cherng Liang, National Cheng Kung University
Kuo-Kan Liang, National Taiwan University
Tung-Han Hsieh, Academia Sinica